Kutná Hora
historické město, kde úředníci MÚ podvádí, porušují zákony a zneužívají úřednickou moc

Odsouzený starosta

     Kdopak to sedí na radnici v nejvyšší pozici? A tento člověk pokračuje v podvodech, porušování zákonů, zastrašování lidí, zneužívá úřední moc a přesto sedí na teplém lukrativním místě.

Následující článek byl zveřejněn na serveru www.ihned.cz dne 7.5.2012 a zde je zveřejněn v plném zění a se souhlasem autora Petrem Koděrou

Odsouzený starosta se vrátil na radnici. Teď ho zřejmě znovu navštíví kriminálka

Na kutnohorské radnici je dusno. Nejen opozice, ale už i koaliční zastupitelé volají po odvolání starosty Ivo Šance, kterému vytýkají neprůhledný stamilionový byznys s dodávkami městského tepla. Smlouva je prý pro město nevýhodná. O případ se zajímá policie.                     

V roce 2001 potrestal soud desetitisícovou pokutou kutnohorského starostu Ivo Šance (tehdy Unie svobody) za to, že si se souhlasem radních, ale za zády zastupitelů vzal městské peníze a zaplatil s nimi své soukromé soudní výdaje ve výši necelých jedenácti tisíc korun.

Teď se může historie opakovat. O starostu Šance, který mezitím využil zákonné možnosti nechat si zahladit trest v trestním rejstříku a v dresu sdružení Šance pro Kutnou Horu se na podzim 2010 dostal znovu do čela města, se zřejmě začne podruhé v jeho politické kariéře zajímat policie.

A také tentokrát by ústřední roli mohlo hrát Šancovo městské hospodaření. Nyní ale nejde o tisíce, nýbrž o stamilionový energetický byznys, který Šanc a členové správní rady městské společnosti KH Tebis několik měsíců připravovali s firmou s neprůhlednou vlastnickou strukturou a poté ho za ostrého nesouhlasu nejen opozice, ale i členů vlastního sdružení protlačili v městské radě.

Starosta: Zákon jsem neporušil

Podle Šance ale k porušení zákona nedošlo. „Jestliže se záležitostí bude zabývat policie, nebude to nic příjemného. Na druhou stranu je však příležitost vyšetřit a vyvrátit všechny pomluvy, které o mne a o mých kolezích šíří někteří lidé. Postupovali jsme na základě právních a dalších posudků v souladu se zákony,“ řekl starosta.

Podnět k prověření Šancovy politické činnosti dalo policii kutnohorské státní zastupitelství. Serveru IHNED.cz to potvrdila šéfka místních žalobců Vlasta Bláhová.

„Z Krajského státního zastupitelství nám bylo postoupeno anonymní podání na starostu Kutné Hory, které jsme předali kriminální policii k prošetření,“ uvedla Bláhová.

Anonym sice podle ní neobsahuje konkrétní podezření ze spáchání trestného činu, Bláhová ale uvedla, že autor popsal aktuální situaci ve městě a soustředil se zejména na tepelné hospodářství.

Opozice chce odvolat starostu i radní

Právě dodávky tepla jsou nyní v Kutné Hoře ústředním tématem, kvůli kterému dokonce hrozí i rozpad radniční koalice, kterou tvoří starostova Šance pro Kutnou Horu a TOP 09. Opozice ve spojení s několika koaličními zastupiteli navíc chce příští týden na zastupitelstvu podat návrh na odvolání starosty a sedmi členů městské rady.

"Patnáct zastupitelů ze sedmadvaceti zatím tvrdí, že to chtějí udělat," řekl opoziční zastupitel Ivo Šalátek (ODS), Šancův předchůdce ve funkci starosty.

Firma s utajenými vlastníky

Rozbušku odpálil současný starosta Ivo Šanc tím, že přesvědčil většinu radních, aby změnili dodavatele tepla pro zhruba polovinu obyvatel dvacetitisícového města. Od čtvrtka je smlouva podepsaná.

Šancův plán počítá s tím, že město "uspí" svou vlastní firmu KH Tebis, do které v posledních letech investovalo desítky milionů korun a ponechá si ji jen jako záložní zdroj tepla. A nově si nechá topení a teplou vodu posílat od EC Kutná Hora, firmy vlastněné akciovkou EC Biowatt s neprůhlednou vlastnickou strukturou, která v areálu průmyslové zóny postavila novou teplárnu na biomasu a vytápí dva největší kutnohorské podniky – ČKD a Foxconn.

„Město jednoznačně ušetří. Nyní platíme ročně okolo 22 milionů korun, náklady obyvatel na teplo se sníží minimálně o deset procent,“ hájí svůj krok Ivo Šanc.

Opozice: Starosta rozhodl silou

Jeho odpůrci, kteří založili petiční výbor a jejich petice zatím nese podpisy stovek obyvatel města, to však ani z ekonomického hlediska tak jednoznačně nevidí.

Nové řešení vytápění půlky města je podle nich netransparentní a zvláštně tlačené silou. A navíc: pro radnici nevýhodné, což potvrdil i právník nevládní protikorupční organizace Transparency International, která se o kauzu začala zajímat.

Její právník Martin Novák poukázal na nevhodně dlouhou dobu kontraktu, který byl uzavřen na osm let s možnosti šestileté opce. Tu navíc může uplatnit jen teplárna, nikoliv město.

„Doba trvání uzavřené smlouvy se jeví jako problematická zejména s ohledem na to, že je pouze na dodavateli, zdali se rozhodne smlouvu prodloužit. Takovéto ustanovení se jeví pro obecní společnost jako nepřiměřeně nevýhodné,“ uvedl právník TI Martin Novák.

„Samotnou dobu trvání vztahu v maximální délce 14 let je nutno s ohledem na nepředvídatelný pohyb cen na trhu hodnotit jako nepřiměřeně dlouhou,“ dodal Novák.

Město může i prodělat

„Město má podle smlouvy neuvěřitelně omezené pravomoci. Je to šité na míru EC Kutná Hora. Proč? To můžeme pouze spekulovat, ale takhle dlouhodobý kontrakt nedává logiku. Vždyť nikdo neví, jak se budou vyvíjet ceny surovin na výrobu tepla. Město na tom může i prodělat,“ zlobí se předseda petičního výboru Ivo Šalátek.

Současný systém tepleného hospodářství ve městě se spoléhá na zemní plyn, zatímco nové teplo by bylo závislé na odpadu ze zemědělských plodin.

„Cena plynu podle všeho bude klesat především v souvislosti s novými bohatými nalezišti břidlicového plynu. V takovém případě by městská společnost KH Tebis dokázala nabídnout lidem mnohem levnější teplo než dosud. Jenže s tím se v plánech radnice nepočítá,“ dodal Šalátek s tím, že přípravná jednání podle něj probíhala v utajení.

„A když se na vše přišlo, stejně starosta řekl, že zastupitelé nemají šanci nic ovlivnit. Bohužel má pravdu, v tomto případě stačil podle zákona souhlas městské rady, která je zároveň valnou hromadou městské firmy KH Tebis, která smlouvu s EC Kutná Hora podepsala,“ řekl Ivo Šalátek.

Bez výběrového řízení

Oponentům vadí i další věci. Za prvé: město na sebe dobrovolně vzalo závazek výstavby propojovacího horkovodu za 25 milionů korun, přestože by taková investice mohla jít za EC Kutná Hora. A za druhé: absence výběrového řízení. „Město se vzdalo možnosti zjistit, zda je skutečně teplo od EC Kutná Hora nejlevnější a cena pro obyvatele tudíž nejvýhodnější,“ dodal Šalátek s tím, že petiční výbor předložil radnici nejméně dvě výhodnější nabídky na dodávky plynu. Bez úspěchu.

Starosta Šanc trvá na svém a tvrdí, že výběrovým řízením by jen ztratil čas. „Zákon ho v tomto případě nevyžaduje a pro nás by znamenalo další podstatné zdržení. Už takhle jsme ztratili jednu topnou sezonu,“ řekl Šanc, který chce začít polovinu města vytápět z ekokotelny na podzim příštího roku.

Rezignace šéfa teplárny

Už tak napjatou situaci ve vedení města ještě zhoršila personální rošáda v čele KH Tebis. V dubnu rezignoval dlouholetý šéf městské firmy Vladimír Gajdoš, který odmítl smlouvu s EC Kutná Hora podepsat."Nechci riskovat trestní stíhání," vzkázal Gajdoš.

Radnice proto do vedení společnosti narychlo povolala místostarostu Karla Koubského, Šancovu pravou ruku, jenž obchod během několika dní podepsal.

Autoři: Petr Koděra

 

prosinec 2012
púsčpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31